Ekonomi

Apple, ChatGPT ve yapay zeka destekli uygulamaların dahili kullanımını sınırlar

HANDE BERKTAN

Büyük teknoloji şirketleri, üretken yapay zeka araçları yaratmak için birbirleriyle kıyasıya bir yarış içindeyken, sırlarını ifşa etme konusunda temkinli davranıyor, çalışanlarına kısıtlamalar getiriyor.

Bir veri güvenliği telaşında Samsung, çalışanlarının ChatGPT gibi üretici AI araçlarını kullanmasını yasaklarken, Bank of America, Citi, Deutsche Bank, Goldman Sachs, Wells Fargo, JP Morgan, Walmart ve telekom devi Verizon gibi diğer kuruluşlar da kısıtlama getirdi. çalışanlarının ChatGPT’ye erişimi.

Bu kervana bir teknoloji devi Apple daha dahil oldu. Şirket, verilerinin rakiplerin eline geçmesini önlemek için OpenAI’nin ChatGPT’si ve Microsoft’un sahip olduğu GitHub’ın Copilot’u gibi araçların dahili, dahili kullanımını kısıtladı. Karar, ChatGPT’nin bugün iOS’ta piyasaya sürülmesinin ardından geldi.

Hatırlanacağı üzere Mayıs ayının başında Samsung, chatbot’ta çalışanların özel şirket verilerine ilişkin üç ayrı olay tespit ettikten sonra, çalışanlarının ChatGPT gibi üretici yapay zeka araçlarını kullanmasını da yasaklamıştı.

Bank of America, Citi, Deutsche Bank, Goldman Sachs, Wells Fargo, JPMorgan, Walmart ve telekom devi Verizon gibi diğer kuruluşlar da çalışanlarının ChatGPT’ye erişimini kısıtladı.

Apple’ın ise kendi üretken AI modellerini geliştirdiği iddia ediliyor. Mart ayında The New York Times, Siri üzerinde çalışan ekip de dahil olmak üzere Apple’daki birden fazla ekibin dil üreten yapay zeka üzerinde deneyler yaptığını yazdı. Apple’ın önümüzdeki ay Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda yapay zeka ile ilgili bazı duyurular yapması bekleniyor.

hocalar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu